Woda to żywioł, który w mgnieniu oka może nas pozbawić nie tylko dorobku ale również zdrowia i życia. Odpowiednie przygotowanie na nadchodzącą falę powodziową jest bardzo ważne, ponieważ pozwala ograniczyć ryzyko i potencjalne szkody.
Jak przygotować się na powódź? Jak zachować się w obliczu niszczycielskiej siły wody?
Jak przygotować się na nadchodzącą powódź?
Zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, gdy zagrożenie powodziowe staje się realne? Twoim podstawowym narzędziem powinna być informacja. Regularnie monitoruj prognozy pogody i komunikaty lokalnych władz oraz służb ratunkowych. Bądź na bieżąco z najnowszymi ostrzeżeniami i zaleceniami. Opracuj plan ewakuacji dla siebie i swojej rodziny. Znajdź bezpieczne trasy na wypadek, gdyby zaistniała konieczność opuszczenia miejsca zamieszkania i ustal miejsce spotkania na wypadek rozdzielenia się podczas ewakuacji. Zabezpiecz dom i mienie.
Zabezpieczenie domu i mienia
W przypadku nieruchomości wielokondygnacyjnych zadbaj o to, żeby przenieść cenne przedmioty, dokumenty, a także leki, zapasy czystej wody i żywności na wyższe piętra. Staraj się zgromadzić w domu żywność, która nie wymaga przechowywania w lodówce. W miarę możliwości możesz również zadbać o to, żeby na górnych kondygnacjach znalazła się kuchenka turystyczna, co ułatwi przygotowywanie posiłków. Wyłącz sieć gazową i wodociągową oraz odłącz urządzenia elektryczne. Jednocześnie pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu parteru domu tak, aby ograniczyć dostęp wody do wnętrza.
Jak zabezpieczyć wnętrze domu przed wodą?
Wiele osób korzysta w tym celu z doraźnych metod, takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Niestety ich montaż jest czasochłonny, a trwałość ograniczona. Alternatywę dla wskazanych powyżej metod stanowią modułowe systemy przeciwpowodziowe takie jak bariery FloodWarden.
System FloodWarden składa się z montowanych na stałe słupków i dopasowanych do nich wsuwanych poziomo paneli. Panele montuje się wyłącznie w sytuacji zagrożenia powodziowego. System został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, żeby uszczelniać się pod naporem wody. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest jego lekkość i prosty montaż, który można przeprowadzić bez konieczności angażowania specjalistów czy dedykowanych narzędzi.
Ogromną zaletą systemu modułowego jest możliwość wykonania zabezpieczenia o dowolnych wymiarach, dzięki czemu możesz skutecznie zabezpieczyć nie tylko drzwi wejściowe do domu, ale również okienka piwniczne, bramy garażowe i inne otwory, przez które do wnętrza nieruchomości może się dostać woda.
Minimalizacja strat materialnych
Odpowiednie zabezpieczenie mienia stanowi warunek bezwzględny ograniczenia strat materialnych. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i obiektów przemysłowych. Tam, gdzie jest to możliwe wartościowe przedmioty należy przenieść na wyższe piętra domu, w przeciwnym razie warto pomyśleć o innych bezpiecznych miejscach.
W ferworze zabezpieczania mienia nie możemy zapomnieć o dokumentach. Ważne dokumenty warto zapakować do wodoodpornych pojemników, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu nawet wówczas, gdy – mimo podjętych środków zapobiegawczych – do wnętrza domu wtargnie woda.
Ważnym elementem podczas zabezpieczania mienia jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej i pozostałych instalacji. W sytuacji realnego zagrożenia wyłącz główny zawór wody, gaz i prąd w swoim domu, aby zapobiec uszkodzeniom instalacji i ryzyku pożaru. Upewnij się, że wszystkie urządzenia elektryczne są odłączone od sieci. Te działania mają na celu nie tylko ochronę mienia, ale przede wszystkim życia i zdrowia osób przebywających w domu.